Přeskočit hlavní nabídku.

Žebětín

Leží u potoka Vrbovce (viz také Všeobecné informace), který vytéká z Podkomorských lesů (pramení v Helenčině studánce). Nejstarší osídlení se nacházelo severně od obce v trati Drdi, kde bylo objeveno sídliště tzv. lidu keramiky volutové a neolitické moravské malované. Další sídliště se našlo na východ od obce: žili zde Keltové v období od 3. až do 2. tisíciletí před Kristem.

Nejstarší písemná zmínka o Žebětíně je z roku 1235. Ve 14. století tvořila obec tři části, které se spojily teprve v roce 1848. Roku 1971 se obec stala součástí města Brna. V roce 1997 zde žilo 1 867 lidí (roku 2001 již 2 077). Po silnici obcí vedla od roku 1930 dnes již bývalá trať Masarykova okruhu.

Při severovýchodním okraji obce směrem na Bystrc se nachází chráněná přírodní památka - Žebětínský rybník - o rozloze 4,4 ha. Napájen je již zmíněným potokem Vrbovec. Východně za obcí na stejném potoce stojí vodní mlýn, zmiňovaný již v 16. století. Dnes se zde nachází jezdecký klub, hotel a restaurace.

Žebětínem prochází jednak modrá turistická značka (míří směrem do Podkomorských lesů k Ríšově studánce a na hrad Veveří) a jednak značka žlutá, vedoucí z Podkomorské myslivny do blízkosti Masarykova okruhu.