Přeskočit hlavní nabídku.

Veverská Bítýška

Malé městečko s přibližně 2780 obyvateli, ležící u konce vzdutí Brněnské přehrady při řece Svratce. Na okraji městečka směrem k vesnici Chudčice je u silničního mostu poslední zastávka lodní dopravy. Veverská Bítýška je písemně doložená od roku 1446, pravděpodobně je však mnohem starší. Uprostřed obce se u autobusové zastávky nachází kostel sv. Jakuba (původně raně gotický z 15. století, přestavěný v pozdním baroku v letech 1771–1782, sochařská výzdoba je od O. Schweigla a oltářní obraz od F. Wernera) a restaurace Na městečku. Turistické východisko do oblasti zadní části přehrady.

Známá místní továrna Hartmann-Rico u červené turistické značky (vedoucí dále údolím Svratky směrem na Šárku, vychází od hradu Veveří), žluté (z Holasic přes zástavku lodní dopravy do lesů Obory) a zelené (stejná trasa). Na okraji městečka směrem k obci Hvozdec je smírčí kámen a menší panelové sídliště.

Na Bílém potoce, který se ve Veverské Bítýšce vlévá do Svratky, je umístěna kulturní památka Jarošův mlýn s Muzeem mlynářského řemesla.